Management of ATFBank JSC

Supervisory Board, Management

Management of ATFBank JSC

Galimzhan Yessenov

Chairman of the Supervisory Board from May 1, 2013 to the present;
Member of the Supervisory Board from April 30, 2013 to the present.

IC “Alliance Policy” JSC

Chairman of the Supervisory Board from March 21, 2012 until present;

ATFBank JSC

Chairman of the Supervisory Board from May 1, 2013 to the present;

Member of the Supervisory Board from April 30, 2013 to the present;

KNGFinance LLP

Chairman of the Supervisory Board from June 19, 2013 to the present;

Corporate Fund “Courage to be first”

Chairman of the Board of Trustees from January 23, 2017;

Public Association “Almaty Triathlon Federation”

Head of the Supreme Body of the Federation from October 12, 2017 until present;

Public Association “Kazakhstan Triathlon Federation”

Vice President from October 19, 2017 until present;

Kazphosphate LLP

Chairman of the Supervisory Board from December 13, 2018 until present;

Central Asian Triathlon Association

President from March 03, 2019 until present;

Asian Triathlon Confederation

Member of the Management Board from June 01, 2019 until present;

International Mixed Martial Arts Federation IMMAF – WMMAA

Member of the Supervisory Board from November 15, 2019 until present.

Serik Akhanov

Member of the Supervisory Board, Independent Director from January 05, 2015 until present.

Legal Entities Union “Association of Financiers of Kazakhstan”

Member of the Council from April 11, 2004 until present;
Honorary Chairman of the Council from April 11, 2016;

ATFBank JSC

Member of the Supervisory Board, Independent Director from January 05, 2015 until present;

Subsidiary Bank of Sberbank of Russia JSC

Member of the Supervisory Board, Independent Director from October 11, 2017 until present.

Anthony Espina

Member of the Supervisory Board from April 30, 2013 until present

Goldride Securities Limited, Hong Kong

Managing Director from 1991 until present;

Securities and Futures Commission, Hong Kong

Chairman of the License Holder Insurance Industry Working Group from April 01, 2003 until present;

Asia Investment Finance Group Limited, Hong Kong

Independent Director from June 04, 2017 until present;

Hong Kong Securities Association

Permanent President, member of the Steering Committee from August 01, 2007 until present;

ATFBank JSC

Member of the Supervisory Board from April 30, 2013 until present;

National Company “KazMunayGas” JSC

Member of the Supervisory Board from May 20, 2019 until present;

Target Insurance (Holdings) Limited

Independent Director from May 01, 2020 until present.

Botagoz Sultanova

Member of the Supervisory Board, Independent Director from August 24, 2020 until present.

FinCredit Advisor LLP

CEO from May 18, 2011 until present;

Optima Bank OJSC, Kyrgyz Republic

Independent Non-Exective Director from October 30, 2017 until present;

MFO “Arnur Credit”

Independent Director, Chairman of the Supervisory Board from May 15, 2020 until present;

ATFBank JSC

Member of the Supervisory Board, Independent Director from August 24, 2020 until present.

Ruslan Shaketayev

Member of the Supervisory Board from August 22, 2019 until present.

ATFBank JSC

Managing Director, Head of the Supervisory Board Office from May 19, 2016 until present;

Member of the Supervisory Board from August 22, 2019 until present

Public Association “Almaty Triathlon Federation”

Member of the Supervisory Board from February 05, 2018 until present;

KNG Finance LLP

Member of the Supervisory Board from April 04, 2018 until present;

Optima Bank OJSC, Kyrgyz Republic

Member of the Supervisory Board from March 30, 2020 until present;

Chairman of the Supervisory Board from April 03, 2020 until present.